Hírek

Elérhetőségek

Kémes község története

Kémes község története

 

A bronzkor késői szakaszában 1100-800 között a régióban élt Umasiros kultúra népére vonatkozóan szórványleletek kerültek elő. A faluban 1950-ben a hídépítés során késő római sír leletei is előkerültek.

A község nevének első írásos említése 1077-1095 közötti időkből való, a Rád (Dráva) birtok I. László király kori határjárásban tűnt fel Kemus néven, 1177-ben pedig Kemes alakban említik. A határjárásban körülhatárolt uradalom 5 mai falu: Tésenfa, Kémes, Csehi, Szerdahely és Kovácshida területét ölelte fel, pontosan követve ezek mai határát.

Még a tatárjárás előtt kerülhetett a Kán nemzetséghez tartozó Siklósiak kezére, mert egy 1251-ben a két Kémesen (Nagy- és Kiskémes) és uradalmán mint öröklött birtokukon osztoztak, amely Simon fia Gyulának jutott.

A középkori település az 1333-1335 közötti pápai tizedjegyzékben önálló plébániaként szerepel, s papja 1335-ben 12 báni pápai tizedet fizetett.

A török uralom ideje alatt végig lakott volt, lakói azóta is magyarok. Régen Lakban volt a falu, de onnan a törökök elűzték az embereket. A lakosság a templom harangját a Fölös nevű helyen eltemette, a törökök viszont megtalálták és Pécsre vitték. Később a falu a Nagy-Kertben volt található. Ez alacsony fekvésű hely, gyakran elöntötte a víz, ezért költöztek el az akkori lakosok a jelenlegi helyre. A néphagyomány szerint a belterületen valamikor vár állt, amit török várnak neveztek. Emellett volt a temető. A várat alagút kötötte össze a siklósi várral. Többfelé találtak csontmaradványokat és régi pénzeket. Azt tartják, hogy a falu neve a közeli mocsárral van összefüggésben. A mocsárban sok gém telepedett le, ezért is hívják Gémösnek, majd később Kémösnek.

A település népessége sajnos lassú, de folyamatos apadást mutat. Népességmegtartó ereje csökken, mely javarészt a csekély munkalehetőségnek köszönhető. A község fő munkáltatójává - mint számos környékbeli településen – az önkormányzat vált.

2013. március 1-től az önkormányzati rendszer átalakítását követően önálló hivatala betagozódott a Kovácshidai közös Önkormányzati Hivatalba, annak kirendeltségeként látja el a volt korábbi körjegyzőség négy településének, Kémes, Cún, Szaporca és Tésenfa községeknek közigazgatási feladatait.

2013. április 25-én kihelyezett kormányülést tartottak a településen.